Jump to content
Welcome, Guest
Existing user? Sign In

Sign In

Sign Up
MagicX

[Rezolvat] [Telefoane Mobile] iOS sau Android

Recommended Posts

chiar ma uitam dupa un model de topic da vad ca nu e :))

In prezent detin doua telefoane - iPhone5s
                                                         - LG G3 32GB 3GB RAM

si cam as vrea sa imi iau noul iPhone 7 

si am auzit ca bateria tine putin, se incalzeste rau 
si multi colegi mi-au spus sa imi iau S8  
ce sa aleg?:))

Deci , iti spun pe scurt cate ceva din fiecare si te decizi singur ce sa iei :)

Un Samsung galaxy S8 (cel normal) are o diagonala de 5.8 inchi , mult mai mare ca si modelele anterioare. Ce-l face atat de special este ecranul infinity , care este putin mai alungit , ne avand butoane. Sunt dotate cu 4 - 6 GB rami. Cu toate ca noi , tinerii suntem foarte obsedati de poze , camera s-ar putea sa te dezamageasca putin. Avand o camera frontala de 8MP si cea pe spate fiind de 12MP. Bateria , nici ea nu straluceste. Avand o putere de 3000 mAh , iar cel PLUs avand 3500 mAh. Ceea ce este putin mai interesant , are foarte multi senzori. De recunoastere faciala , de presiune , de batai ale inimii etc..Cam atat spus despre galaxy. Daca te mai intereseaza poti cauta pe internet

Acum , trecand la iPhone 7. Ei bine , difera putin intre ele. iPhone-ul dispune de o memorie de 16 GB pana la una de 256 GB ! Cantarind doar 138 de grame si cu o diagonala de doar 4,7 inchi , ecran ultra HD , adica ... calitate beton, continand inclusiv multi touch. Rezolutia este de 1334x750 pixeli la 326 ppi.

Ambele modele de iPhone 7 si iPhone 7 Plus au in dotare:

• Ecran cu gamă largă de culori (P3)
  • Luminozitate maximă de 625 cd/m2 (tipic)
  • Pixeli de domeniu dual pentru unghiuri largi de vizionare
  • Înveliș oleofob anti-amprente
  • Suport pentru afișaj simultan de limbi și caractere multiple
  • Zoom ecran

Autonomia  bateriei dureaza cu până la 2 ore mai mult decât iPhone 6s

Durată de convorbire (wireless):

-- până la 14 ore în 3G

Standby:

-- până la 10 zile
  • Utilizare internet:

• până la 12 ore în 3G
    • până la 12 ore în LTE
    • până la 14 ore în Wi‑Fi

Redare video wireless:

-- până la 13 ore

Redare audio wireless:

-- până la 40 de ore

Insa , este un telefon foarte rezistent la stropire , praf cat si APA! Camera cea de spate avand 12MP. Ei bine , acum s-ar putea sa ramai surprins. iPhone-ul 7 inregistreaza pana la 4k *ultra HD* la 30 fps-uri , sau , 1080p la 30 pana la 60 fps. Sunt destule de spus. Dar m-am intins, a fost o mica parere. Eu as opta spre iphone , cu toate "zvonurile" bateriei samd.

Edited by Zaytsev.

raman pe iPhone 7 , okay
Si ceas sa zic?
Samsung Galaxy Gear S , s2?

sau Apple Watch Series 2?
( in prezent detin seria 1 )

Ai iphone ? Ia-ti apple Watch. Nu le amesteca intre ele. iPhone-ul se combina perfect cu a.w. , are toate functiile chiar functionabile.

@MagicX e cea mai mare bataie de cap , cu un iPhone de 16GB . Eu spun , dupa parerea mea , iPhone de 32GB este cel mai optim pentru un utilizator care: Face poze , asculta muzica , descarca programe. Inclusiv la un pret convenabil. Ei bine , eu am aceeasi problema. Am iPhone 6s pe 16GB. Am abia 400 poze si vreo 90 melodii. Mai am loc doar sa fac cateva poze , in caz de o urgenta. Sfatul meu este sa te desprinzi de 16GB. Indiferent ca spui: "Nu-i folosesc la nimic" , ei bine , asa am spus si eu .. si uite ca-mi doresc un 64GB acum.. chiar si un 128 mi-ar prinde bine , dar ... hei , sunt pe banii mei si nu-mi permit.

http://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8161&idPhone2=8064

http://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8523&idPhone2=8065

Samsung mai bun ca Iphone. :)

Iphone-urile sunt exact ca BMW-urile: scumpe si pe langa raportul calitate-pret. La 5000 lei sau cat e un Iphone imi iau 2 S7.

Inca ceva de spus,din experiența unui prieten, despre S8: Sticla ecranului este foarte rezistenta. Mentionez ca a trecut cu roata masinii peste el,iar telefonul inca funcționa,doar sticla fata-spate era sparta. 

Iphone-ul e mai bun ca orice android, mai safe, si mai frumos ca si design, nu as da bani pe un android care dupa 2 saptamani se blocheaza, se aprinde greu si are "lag" 

Prefer Android-ul. Ios are si el avantajele sale dar cel mai mare dezavantaj il constituie pretul mare al dispozitivelor.

Guest
This topic is now closed to further replies.

About Us

Fioriginal.Ro Gaming community

© FiOriginal.ro

Important Links

Rules

Important Links

Making a comeback
  • Create New...