Jump to content
Welcome, Guest
Existing user? Sign In

Sign In

Sign Up
Sign in to follow this  
Illusion

[Win 10] Optimizare pentru performanta

Recommended Posts

Acest tutorial este valabil si pentru celelalte windowsuri.

Eu avand momentan windows 10 voi face screenshoturi pe acest windows.E asemanator, deci sa nu va ganditi ca va fi greu, chiar daca aveti alt windows.

In primul rand, intram in control panel.Pana la windows 7 aveti control panel in start, de la windows 8 in sus vom cauta in search: Control panel.Sau il accesati cum stiti voi mai bine.Ok, am ajuns in control panel.Vom da pe o sageata ,veti vedea in screenshot.Si vom alege ,,All control panel items''.

Spoiler

VzSXGky.png

In caz ca nu aveti acea sageata, dati click pe Control Panel de langa sageata din poza, si va aparea.

Acum ar trebui sa aveti ceva de genul:

Spoiler

HrBT0YP.png

Vom alege acel power options pe care l-am accentuat cu mouseul.

Apoi veti avea asa:

Spoiler

BzCq1aS.png

Voi veti avea High performance din Hide additional power plans.Veti da pe acea sageata ca sa extindeti lista cu additional plans si veti selecta high performance.Apoi dati change plan settings corespunzator planului High performance.Va aparea asta:

Spoiler

28qp5UH.png

De acolo puteti da sa le aveti si voi pe never daca doriti.Acele taburi cu never fac sa nu mi se inchida displayul dupa un interval de timp.Apoi dati Change advanced power settings.

Va aparea aceasta fereastra , unde noi vom face tot astfel incat sa fie high performance:

Spoiler

OSSFY2s.png

Voi face poze cu setarile mele , pentru a va fi mai usor : ( la display , battery si power buttons and lid nu vom umbla deoarece nu are rost.Acolo le lasati default. )

Spoiler

PhvOP67.pngTT2LYqn.png5S50KTp.pngsJ2mBh4.pngsHYakCZ.png00S6U09.pngaatrq4D.png

Aici am terminat, puteti da Apply -> OK.

Acum doar pentru cei cu windows vista in sus : 

Click dreapta pe my computer / This PC -> properties. -> Advanced system settings. -> Primul settings -> Adjust for best performance sau Custom si va alegeti propriile efecte.Recomandat este sa scadeti cat mai multe pentru a scadea din resurse.Dupa ce ati terminat dati Apply -> OK.

Spoiler

5CpbqXL.png9xFWTVo.pngM9npT1r.png

qM10P11.png

Sper ca v-am ajutat cu acest tutorial si imi cer scuze staffului ca am uitat de aceasta categorie.Daca aveti nelamuriri, lasati reply , poate undeva nu am explicat corect, cine stie, se mai intampla :) .

Edited by Illusion

Bun pt cei cu laptop..Cine are pc si nu poate face setari de power? :))))

Anyway..daca aveti arbusti in loc de pc mai bine instalati XP :)) sau '95 :))

Edited by demySek. # THC

Acum 18 ore, demySek. # THC a spus:

Bun pt cei cu laptop..Cine are pc si nu poate face setari de power? :))))

Anyway..daca aveti arbusti in loc de pc mai bine instalati XP :)) sau '95 :))

M-am uitat putin la fratemiu pe pc, si el poate sa le faca :)) Si de aia am zis din control panel, pentru ca la cei cu laptop dai simplu click pe bateria din background :)) 

Edited by Illusion

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

About Us

Fioriginal.Ro Gaming community

© FiOriginal.ro 2009 - 2020

Important Links

Rules

Important Links

Making a comeback
  • Create New...