Sari la conținut
Venom

[Sfaturi Practice] Obiectivele

Recommended Posts

Salut!

Am ajuns în punctul în care ar trebui să-ți spun că a-ți stabili obiective e o mare tâmpenie.

Nu sunt psiholog,psihoterapeut sau vreun guru. Îmi place să spun ceea ce știu,iar acest aspect este un aspect dinamic pentru că nu am niciun scop în a face asta,și nici tu nu ai vreun scop in a le citi sau a nu le citi. O poți face din relaxare sau o poți face din exaltare.

Ceea ce vreau să punctez este faptul că viața este lipsită de obiective. 

Poate ai norocul de a conștientiza singur acest lucru sau poate continui să mergi orbește către dinamism,dar fără să te bucuri,important este să o simți fără a stabili vreun obiectiv.

Dacă viața n-ar fi dinamică,lucrurile n-ar mai fi atât de frumoase, deoarece o să ajungi într-o zi să realizezi acel scop pe care ți l-ai propus,după care totul ar fi pur și simplu plictisitor. Ar fi o veșnică repetiție.

Odată ce atingi o anumită stare, viața îți va da un țel nou. Dacă devii dinamic,mintea n-ar mai fi tensionată. Mintea tânjește mereu să îndeplinească un scop,sa ajungă la o anumită destinație,iar viața e o succesiune permanentă de plecări si veniri. Venirea e și ea urmată de-o plecare.

Viața nu stă pe loc și nici tu n-ar trebui să-ți propui sa ajungi undeva. Fiecare pas e un obiectiv,iar obiectivul nu există. 

Începe și tu să te relaxezi,fiindcă nu ai nicăieri de mers și nici nu te vei putea rătăci.

Pace!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum