Jump to content
Welcome, Guest
Existing user? Sign In

Sign In

Sign Up
Sign in to follow this  
Audy

[FGL] Concurs Cs

Recommended Posts

In urma unei discutii avute cu lumea pe chatul forumului asta seara am ajuns la concluzia ca ne-ar trebui unul sau de ce nu, mai multe concursuri de cs care sa se tina periodic. Pana aici totul este ok si cred ca toata lumea este de acord ca ne-ar trebui asa ceva. Ne lipsesc celelalte piese ale puzzelului: una sau mai multe persoane care sa se ocupe, idei de premii (puteti include si 1-2 jocuri steam nu foarte scumpe), un format, un regulament...etc.

Eu as propune următorul concurs care a mai fost . Un concurs de cs ,in ce consta? Consta in lupta clanurilor de pe fiecare server adică 2 de pe jb cs gg zm , in care cele 2 clanuri de pe un server va lupta contra celuilalt clan de pe același server , si tot asa pana la ultima echipa . Premiile pot consta in power user la echipa castigatoare de 5 membri . Dar nu cred ca va fi bine iara or sa joace doar admini..playeri lăsați pe afara ,infine astept păreri :)

De regulament , format și concurs mă pot ocupa eu , și desigur de acordarea premiilor ;))

Dacă tu ești cu banii , eu pot doar să te sfătuiesc ce și cum , desigur dacă vrei și dacă o să fiu ales .

O seară faină !

O idee ar fi un campionat de cs 1.6 in ceva ce putem numi "duel".Acest duel consta in lupta 1 la 1 cu arme ALESE de catre organizator/i."Gladiatorii" vor fi alesi cu site-ul random(cred ca multi il stiu);desigur,fiecare "gladiator" isi va selecta un numar sau daca organizatorul doreste poate chiar el sa-i enumere pe toti cu numerele respective intr-o lista.

Premiul va consta la alegere intre:

-Membru V.I.P. pe forum timp de 25 de zile;

-Membru V.I.P. pe unul dintre serverele comunitatii timp de 25 de zile.

Ei bine,de ce beneficiaza acest V.I.P. in ambele cazuri,si pe forum si pe server:

-Forum->Daca beneficiezi de acest privilegiu trebuie sa iei in considerare abuzul(in caz ca-l faci) si pedepsele aduse de acesta.Un membru V.I.P. isi va putea da cu parerea la alegerea adminilor de pe serverele comunitatii(faza cu Pro si Contra) DOAR daca ii cunoaste si stie ce le poate pielea.

-Server->Eh,daca beneficiezi de acest "grad" pe unul dintre serverele comunitatii poti beneficia de urmatoarele:

1)CS.FioriGinaL.Ro->In fiecare runda beneficiezi de HE,2xFLASHBANG,SMOKE gratuite precum si 100 armura+50 HP.

2)GG.FioriGinaL.Ro->Pe serverul de GunGame e putin mai complicat dar...utilizatorul care beneficiaza de V.I.P. va primi 3 levele in plus o data la 2 mape.

3)JB.FioriGinaL.Ro->Membrul care beneficiaza de V.I.P. va avea privilegiul DOAR de a muta CT si acces slay.

Cel/Cea care va castiga concursul isi va putea alege O SINGURA optiune pe UN SINGUR server.

Si aceasta este o idee eu sunt pro la ce a spus portocala dar se va lungi mult mai simplu era cum am zis eu si cu regulile tale

Foarte buna propunerea lui Portocala, daca exista un astfel de plugin este bine-venit. Daca este nevoie, ne poate ajuta 2peu cu modificari la el.

Vorbind cu thunowarm mi-a venit in minte o regula pe care o va avea: minim x ore pe unul din servele comunitatii.

* Vad ca multi s-au oferit deja sa se ocupe. Parerea mea este ca ala sa fie ultimul lucru pe care il discutam, pana acolo trebuie sa ne gandim la un format si la regulament. Concursul va fi al comunitatii, nu al unei persoane.

Guest

Concurs Frags/Voturi.... Zic ca ar atrage cativa oameni in plus pentru comunitate/Servere

Bineinteles,Acele persoane sa dispuna de x Post-uri / x Ore pe unul din servere

Premii : Liceente/Invitatii/Componente PC/Tel....Daca tot avem,sa mai donam:)

Nu prea mă încălzește pe mine chestia asta cu vip ..

De ce să intru pe cs și cel cu vip să aibe un avantaj față de noi toți ?

Dacă el are 150 hp , armură si setul complet , e clar că el v-a luat jumătate din echipă la runda de pistoale , lame etc ..

Inutil , serios

E buna propunerea lui portocala. Si vip-ul nu il va avea permanent. Asta ar fi o idee de premii la concursul propus de r1z.

A m-ai fost si atunci tot claw se ocupa. Daca e pe asa eu il votez pe claw de acum :)) Insa trebuie sa alegem capitanii (cei care fac echipa la fiecare sv in parte). ma ofer eu la cs :)

Nu prea mă încălzește pe mine chestia asta cu vip ..

De ce să intru pe cs și cel cu vip să aibe un avantaj față de noi toți ?

Dacă el are 150 hp , armură si setul complet , e clar că el v-a luat jumătate din echipă la runda de pistoale , lame etc ..

Inutil , serios

Mie mi se pare o idee foarte buna comparativ cu vip pe forum care nu inseamna nimic, macar pt ala stie omu de ce trage. Nu vrea nimeni sa vina cu o propunere de format ? Cati vs cati, ce format va avea...etc ? Trebuie sa imi strofoc tot eu creierii pt asta ?

Poate 3 vs 3 ar fi ok . Ma gandeam sa se faca o lista cu toti playerii ce doresc sa se inscrie iar prin tragere la sorti sa se formeze echipele (ca sa nu fie prea dezechilibrata competitia). Poate incepem de la optimi..

Eu ma gandeam sa permitem doar "capitanilor" sa inscrie echipe, postand o lista cu jucatorii din echipa sa si eventual sa aiba voie sa schimbe maxim 1 jucator la meci. Asa daca sunt probleme cu o echipa, avem pe cine sa tragem la raspundere.

Bun..si daca se face o competitie 5v5 cine ia V.I.P.-ul?Toti?Nu prea cred ca o sa convina cuiva..asa mai bine 1v1 ca in vremurile vechi,ca "gladiatorii".

2vs2 / 3vs3 / 4vs4 :) si daca primesc toti ce are ? E doar o lună și primesc doar maxim 4 din 30 sa zicem .

doar 5 vs 5. Vip-ul nu il primesc permanent ;) Cum spune si claw. Dupa 1 luna bye. E m-ai bine doar 5 vs 5 ;)

+ 1

Am tot raspuns ca sunt deacord cu aceste concursuri si m-am tot oferit cu diferite premii steam am vreo 20 de licente dota si bineinteles de cat tare e jocul sunt dispus sa fac cadou si unu doua pachete de cs.... In continuare sustin aceaste propuneri numai ca sper se aplice

Formatul trebuie sa fie simplu pentru a evita cearturile si discutiile:

Cupa 1vs1 sau/si cupa 2vs2 - simplu de organizat din cauza numarului redus de jucatori.

Recomandarea mea e sa incepi cu un 1vs1 pentru prima editie ca este mai usor de organizat si vedem ce iese ca sa o imbunatatim la urmatoarea editie.

Ne trebuie:

- 1 server de war

- 2-3 admini (arbitri) care sa se ocupe de organizarea meciurilor si adminarea lor.

- HLTV pentru a inregistra meciul si in acest mod oricine poate intra si viziona meciul. (HLTV are delay 2-3 minute si nu afecteaza in nici un fel jocul)

Organizare:

- Faci tablou (sistem eliminatoriu), stabilesti prin tragere la sorti cine cu cine, iar adminul stabileste cu 7 zile ora meciului.

- Meciurile se vor juca in weekend (sambata si duminica) dupa ora 14:00.

- Jucatorii care se vor inscrie vor primi parola de la un canal de teamspeak unde vor fi obligati sa fie prezenti cu 5 minute inaintea meci-ului si vor primi parola de la server.

- Un jucator are voie la un singur FF (amanare) in toata competitia cu conditia ca ora si ziua meciului sa fie stabilita de celalalt jucator (poate sa fie si in timpul saptamanii dar sa fie ora normala, cel mai probabil dupa ora 18:00).

- Cine nu se prezinta pierde cu 30:0 si celalalt se califica in faza urmatoare.

- Se va juca dust2 (lung si scara) sau/si inferno (x1 - mid si alee/casa). Va fi o runda de lame pe harta de_nuke (am zis una random) iar castigatorul va alege ce harta vor juca.

- Finala se va juca 2 din 3 harti: fiecare jucator alege cate o harta, iar organizatorii a-3a harta.

- Pentru a evita discutiile de genul ca un jucator a jucat cu wall fiecare isi va inregistra propriul demo unde dupa meci are obligatia de a-l posta pe forum iar celalalt jucator are dreptul la contestatie unde "tribunalul" se v-a uita pe demo-ul lui si v-om vedea daca a jucat codat sau nu.

Premii:?

- Licente jocuri steam (are Gody)

- Admine pe servere

- Faci un rank nou (cum avem noi Admini-CS): Jucator PRO / PROPLAYER / CASTIGATOR CUPA, nu stiu, ceva sa zica ca e pro/castigator.

- La urmatoarea cupa va fi calificat direct in faza a-2a a tabloului (poate pana atunci se vor strange bani si vor fi premii mai substantiale).

Sustin si cupa de 5v5, dar e greu tare de organizat pentru ca majoritatea se vor aduna 'ad-hoc' si pot aparea discutii intre jucatori/prieteni, dupa 2-3 runde pe care le vor pierde in primul meci se pot certa, ba "ii pica netul" unuia si iese, etc ..asa la 1vs1/2vs2 fiecare este pe barba lui, gresesti = suporti si fiecare isi poate arata valoarea, poate vedea la ce nivel se afla.

Pentru cei care pierd, nu s-au inscris in cupa putem face o rubrica numita "PRONOSTICURI" iar la 5-10-100 (am dat exemplu) rezultate corecte putem sa le fac rank-uri pe forum "PARIOR INCEPATOR" - "PARIOR EXPERT", etc - am venit cu niste idei, le putem dezvolta impreuna.

Am ceva experienta in jucarea meciurilor si adminarea lor, am jucat atatia ani prin PGL.. ma pot ocupa eu de organizarea cupei, meci-urilor si adminarea lor.

Propun sa organizez cupa pe sezoane si sa dureze 2-3 saptamani, in functie de numarul jucatorilor si cat de mare va fi tabloul. O faza pe saptamana.

UPDATE: Mi-am deschis si eu server, deci o sa pun si eu la bataie niste admine.. Probabil pentru primii 5/10 jucatori din clasament. Ramane de vazut, mai ales ca am nevoie de jucatori/admini.

Cupa 1vs1 sau/si cupa 2vs2 - simplu de organizat din cauza numarului redus de jucatori.

Recomandarea mea e sa incepi cu un 1vs1 pentru prima editie ca este mai usor de organizat si vedem ce iese ca sa o imbunatatim la urmatoarea editie.

Ne trebuie:

- 1 server de war

- 2-3 admini (arbitri) care sa se ocupe de organizarea meciurilor si adminarea lor.

- HLTV pentru a inregistra meciul si in acest mod oricine poate intra si viziona meciul. (HLTV are delay 2-3 minute si nu afecteaza in nici un fel jocul)

Organizare:

- Faci tablou (sistem eliminatoriu), stabilesti prin tragere la sorti cine cu cine, iar adminul stabileste cu 7 zile ora meciului.

- Jucatorii care se vor inscrie vor primi parola de la un canal de teamspeak unde vor fi obligati sa fie prezenti cu 5 minute inaintea meci-ului si vor primi parola de la server.

- Un jucator are voie la un singur FF (amanare) in toata competitia cu conditia ca ora si ziua meciului sa fie stabilita de celalalt jucator (poate sa fie si in timpul saptamanii dar sa fie ora normala, cel mai probabil dupa ora 18:00).

- Se va juca dust2 (lung si scara) sau/si inferno (x1 - mid si alee/casa). Va fi o runda de lame pe harta de_nuke (am zis una random) iar castigatorul va alege ce harta vor juca.

- Finala se va juca 2 din 3 harti: fiecare jucator alege cate o harta, iar organizatorii a-3a harta.

- Pentru a evita discutiile de genul ca un jucator a jucat cu wall fiecare isi va inregistra propriul demo unde dupa meci are obligatia de a-l posta pe forum iar celalalt jucator are dreptul la contestatie unde "tribunalul" se v-a uita pe demo-ul lui si v-om vedea daca a jucat codat sau nu.

- Admine pe servere

- Faci un rank nou (cum avem noi Admini-CS): Jucator PRO / PROPLAYER / CASTIGATOR CUPA, nu stiu, ceva sa zica ca e pro/castigator.

- La urmatoarea cupa va fi calificat direct in faza a-2a a tabloului (poate pana atunci se vor strange bani si vor fi premii mai substantiale).

Sustin si cupa de 5v5, dar e greu tare de organizat pentru ca majoritatea se vor aduna 'ad-hoc' si pot aparea discutii intre jucatori/prieteni, dupa 2-3 runde pe care le vor pierde in primul meci se pot certa, ba "ii pica netul" unuia si iese, etc ..asa la 1vs1/2vs2 fiecare este pe barba lui, gresesti = suporti si fiecare isi poate arata valoarea, poate vedea la ce nivel se afla.

Pentru cei care pierd, nu s-au inscris in cupa putem face o rubrica numita "PRONOSTICURI" iar la 5-10-100 (am dat exemplu) rezultate corecte putem sa le fac rank-uri pe forum "PARIOR INCEPATOR" - "PARIOR EXPERT", etc - am venit cu niste idei, le putem dezvolta impreuna.

Am ceva experienta in jucarea meciurilor si adminarea lor, am jucat atatia ani prin PGL.. ma pot ocupa eu de organizarea cupei, meci-urilor si adminarea lor.

Propun sa organizez cupa pe sezoane si sa dureze 2-3 saptamani, in functie de numarul jucatorilor si cat de mare va fi tabloul. O faza pe saptamana.

:o ma tu esti extraordinar

Ne trebuie:

- 1 server de war

Organizare:

- Admine pe servere

+1

Cel mai bine, sa atragem lume, un concurs Cs 1.6 2 vs 2, o cupa ceva. Nu e obligatoriu sa fie si un premiu pus in joc..distractia conteaza, emotia :D

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

About Us

Fioriginal.Ro Gaming community

© FiOriginal.ro

Important Links

Rules

Important Links

Making a comeback
  • Create New...