Sari la conținut
MagicX

[Telefoane Mobile] iOS sau Android

Recommended Posts

chiar ma uitam dupa un model de topic da vad ca nu e :))

In prezent detin doua telefoane - iPhone5s
                                                         - LG G3 32GB 3GB RAM

si cam as vrea sa imi iau noul iPhone 7 

si am auzit ca bateria tine putin, se incalzeste rau 
si multi colegi mi-au spus sa imi iau S8  
ce sa aleg?:))

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci , iti spun pe scurt cate ceva din fiecare si te decizi singur ce sa iei :)

Un Samsung galaxy S8 (cel normal) are o diagonala de 5.8 inchi , mult mai mare ca si modelele anterioare. Ce-l face atat de special este ecranul infinity , care este putin mai alungit , ne avand butoane. Sunt dotate cu 4 - 6 GB rami. Cu toate ca noi , tinerii suntem foarte obsedati de poze , camera s-ar putea sa te dezamageasca putin. Avand o camera frontala de 8MP si cea pe spate fiind de 12MP. Bateria , nici ea nu straluceste. Avand o putere de 3000 mAh , iar cel PLUs avand 3500 mAh. Ceea ce este putin mai interesant , are foarte multi senzori. De recunoastere faciala , de presiune , de batai ale inimii etc..Cam atat spus despre galaxy. Daca te mai intereseaza poti cauta pe internet

Acum , trecand la iPhone 7. Ei bine , difera putin intre ele. iPhone-ul dispune de o memorie de 16 GB pana la una de 256 GB ! Cantarind doar 138 de grame si cu o diagonala de doar 4,7 inchi , ecran ultra HD , adica ... calitate beton, continand inclusiv multi touch. Rezolutia este de 1334x750 pixeli la 326 ppi.

Ambele modele de iPhone 7 si iPhone 7 Plus au in dotare:

• Ecran cu gamă largă de culori (P3)
  • Luminozitate maximă de 625 cd/m2 (tipic)
  • Pixeli de domeniu dual pentru unghiuri largi de vizionare
  • Înveliș oleofob anti-amprente
  • Suport pentru afișaj simultan de limbi și caractere multiple
  • Zoom ecran

Autonomia  bateriei dureaza cu până la 2 ore mai mult decât iPhone 6s

Durată de convorbire (wireless):

-- până la 14 ore în 3G

Standby:

-- până la 10 zile
  • Utilizare internet:

• până la 12 ore în 3G
    • până la 12 ore în LTE
    • până la 14 ore în Wi‑Fi

Redare video wireless:

-- până la 13 ore

Redare audio wireless:

-- până la 40 de ore

Insa , este un telefon foarte rezistent la stropire , praf cat si APA! Camera cea de spate avand 12MP. Ei bine , acum s-ar putea sa ramai surprins. iPhone-ul 7 inregistreaza pana la 4k *ultra HD* la 30 fps-uri , sau , 1080p la 30 pana la 60 fps. Sunt destule de spus. Dar m-am intins, a fost o mica parere. Eu as opta spre iphone , cu toate "zvonurile" bateriei samd.

Editat de Zaytsev.

Partajează acest post

Link spre post

@MagicX e cea mai mare bataie de cap , cu un iPhone de 16GB . Eu spun , dupa parerea mea , iPhone de 32GB este cel mai optim pentru un utilizator care: Face poze , asculta muzica , descarca programe. Inclusiv la un pret convenabil. Ei bine , eu am aceeasi problema. Am iPhone 6s pe 16GB. Am abia 400 poze si vreo 90 melodii. Mai am loc doar sa fac cateva poze , in caz de o urgenta. Sfatul meu este sa te desprinzi de 16GB. Indiferent ca spui: "Nu-i folosesc la nimic" , ei bine , asa am spus si eu .. si uite ca-mi doresc un 64GB acum.. chiar si un 128 mi-ar prinde bine , dar ... hei , sunt pe banii mei si nu-mi permit.

Partajează acest post

Link spre post

http://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8161&idPhone2=8064

http://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8523&idPhone2=8065

Samsung mai bun ca Iphone. :)

Iphone-urile sunt exact ca BMW-urile: scumpe si pe langa raportul calitate-pret. La 5000 lei sau cat e un Iphone imi iau 2 S7.

Inca ceva de spus,din experiența unui prieten, despre S8: Sticla ecranului este foarte rezistenta. Mentionez ca a trecut cu roata masinii peste el,iar telefonul inca funcționa,doar sticla fata-spate era sparta. 

Partajează acest post

Link spre post

Iphone-ul e mai bun ca orice android, mai safe, si mai frumos ca si design, nu as da bani pe un android care dupa 2 saptamani se blocheaza, se aprinde greu si are "lag" 

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum