Nyn3

[Sfaturi Practice] Nu fi gelos!

1 post în acest topic

Hai noroc!

Shavi ft. Dominic Donner - We Were Young

Cu totii am trait acest sentiment. Multi am simtit-o,putini am inteles-o.

Gelozia este un efect al atractiei sexuale. Majoritatea cu o minte in ceata spun ca gelozia este un mod de a le arata celorlalti ca iubesti,ca bla,bla,bla. Daca crezi acest lucru,schimba modul de a vedea lucrurile.

Gelozia se bazeaza pe atractie sexuala. Ori de cate ori te simti atras sexual de cineva,in subconstientul tau patrunde gelozia,caci atractia sexuala nu are nici o legatura cu iubrea. Atunci cand o persoana te atrage in mod sexual,te patrunde teama,spunandu-ti "ai sa ma pierzi". Practic,ceea ce noi numim relatii in ziua de azi sunt,de fapt,doar moduri de a exploata. Nu are a face nimic cu dragostea,ci doar atractie sexuala. De aceea,te temi ca prietena ta s-ar putea duce cu alt barbat sau invers. Ma rog,la femei e natural sa se intample. Daca drama e instalata primordial,de ce-ar lipsi si gelozia?

Totusi,daca se intampla sa fii gelos,incearca sa ascunzi acest lucru.Daca ai incredere in tine,uita de ea. Nu pentru ca femeile sunt mai atrase de asa ceva,ci pentru ca manifesti un soi de lipsa de incredere in propria persoana. In cealalta tabara,totul devine agasant si impunator.

Am auzit destui prosti care sustin ca gelozia este un factor de compasiune in ochii femeilor. Nu degeaba si-au castigat acest rol.

Pe langa acest aspect,mai exista si un rationament drept de acceptat: nu e treaba nimanui ce face celalalt.Pastreaza in minte acest rationament. Nu-i treaba ta ce face bunica,bunicul,vecinul,prietena ta,sotia ta. Intotdeauna a existat acel ceva in tine care te deosebeste de restul fiintelor. Uniciatea ta. Respecta-te pe tine insuti si inlatura-i pe cei care te impiedica din drum.

Succes!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum