Nyn3

[Sfaturi Practice] Depasirea fricii

1 post în acest topic

Salut!

Tendinta noastra de a reactiona exagerat de prost si neinteligibil la pericolele la care suntem expusi nu e valabila doar in cazul superstitiilor,ci si in cazul multor altor elemente de care ne temem,pe langa fobii: dezaprobarea celorlalti,respingerea,esecul,lipsa de actiune,etc. Sistemul nostru reactiv functioneaza pe aceleasi tipare de cand lumea. Ca paranteza "interumana", am fost amenintati pe cale de supravietuire si reproducere sexuala. Cert este ca pe vremuri aveam motive de frica,iar acum...

Cum combati asta? Pai simplu. Totul tine de tine,de cum etichetezi tu lucrurile sau evenimentele,de bune sau rele si de starea ta interioara(aici ma refer la prezenta). Nu trebuie sa reactionam defensiv sau sa atacam in astfel de situatii,ci sa devenim prezenti.

Tine minte: Intotdeauna,cand ai impresia sau vezi ca teama se instaleaza in mintea si in corpul tau,observ-o. Nu o gandi,ci observ-o. Simte-o-n tine si dizolv-o! Suna oarecum stangaci sau nepotrivit,dar cu acest exercitiu de perceptie,vei trece peste rationament si vei dizolva teama.

Tin minte ca in unele dintre articolele premergatoare am vorbit si despre infruntarea acestei frici. Tind acum sa precizez ceva important de aceasta afirmatie redutabila. Infruntarea fricii tine de doua situatii:

1. Atunci cand esti impiedicat sa intreprinzi sau sa actionezi intr-un caz.
  2. Atunci cand esti in stare de alerta(bataie,conflicte,etc.).

In primul caz,infrunt-o. In al doilea caz,evit-o.

Nu ai nevoie de cine stie ce cunoastere sau eficienta in a testa aceste exercitii,ci doar prezenta.

Ca sa te convingi de acest sfat,cauta un paianjen si pune-l pe tine. Lasa-l cateva minute bune si priveste-l. Nu-l judeca. Simte-ti corpul si emotia. 

Ce este frica atunci cand nu este alimentata? Da-mi tu raspunsul.

Pace si calm!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum