Sari la conținut
Venom

[Sfaturi Practice] Zona de confort

Recommended Posts

Salut!

Cum am mai spus si in topicul precedent,suntem obisnuiti sa traim in confort. Dupa anii preistorici,zona de confort a devenit deja o a doua natura a omului,dar e posibil sa fie si de la atatea BMW-uri care mai de care,atatea gentii de mii de euro,atata prostitutie mentala a oamenilor care vor sa fie in pas cu moda,cu brandurile. Te asigur ca oricat de fericiti se fac ei ca sunt,de fapt ,sunt cele mai triste persoane de pe planeta,nu la suprafata,ci in interior. E gol,vid. In acest articol nu o sa dezvolt acest subiect,dar o sa ii vina randul,ca tot sunt in faza asta. :)

Avem cu totii un spatiu in care locuim,un telefon,o sursa de venit. Avem haine care mai de care si mancare la botul calului(prea dur?). Asa ca mica apologie,pentru ca aproximativ nimic nu ne lipseste(in cazul multora le lipseste creierul,dar se iarta),ne instalam intr-un loc periculos pe care noi il numim "confort". Ne lipseste impulsiv,disperarea sau forta inspiratiei care sa ne determine sa trecem la actiune. Ne dorim mai mult,dar nu suntem impulsionati nici de o nevoie exaltata si nici de o nevoie acerba de a ne depasi conditia. Cel mai mare pericol care ne paste in aceasta zona de confort si cautarea avutiei este incapacitatea si eficacitatea de a vedea ca suntem controlati de acest sentiment placut,cu care mintea noastra se joaca si-si face de cap non-stop. Da,non-stop. Te provoc sa imi spui un moment in care te-ai simtit al naibii de prost,ca sa te felicit si sa iti ovationez decizia.

Daca zona asta periculoasa nu inceteaza sa-si ia un mic antract din functiile motrice atasate pe circumvolutiunile creierasului tau,irosesti momentul prezent,uiti de el si de tine. Te gandesti ca exista si ziua de maine.

Incepem sa ne  dedicam timpul distractiei(care sunt de scurta durata) si uitam sa avansam printre oameni,sa trecem cu brio cararile scopului definit...asta daca avem un scop.

Incearca ca de azi,sa faci lucruri grele,chiar daca par ele ca sunt stresante sau ca par a fi de nefacut,fa-le. Este o antinomie intre relaxarea din confort si cea din disconfort. Ce vreau sa spun este ca atunci cand suntem in zona de confort si ne relaxam,relaxarea aia e de scurta durata,dar e directa,invers proportional,este a naibii de stresanta ,dar de lunga durata. Uite un exemplu:

Sa ne imaginam ca cititul este confortul,invatatul este disconfortul,iar lectia pe care trebuie sa o invatam este fericirea. Cand citesti retii mai greu lectia,dar o faci rapid,treci o data cu privirea si gata.Nu ai retinut multe notiuni,dar se considera ca ai citit-o. Cu invatatul este mult mai greu,le repeti de mai multe ori notiunile ca sa iti intre in cap,dar cand iti intra,nu o uiti dupa 2 minute. Procesul e mai larg,e mai mult efort,dar cand ai invatat-o devine simplu si de lunga durata.

Era o vorba stramoseasca care spune asa "Doreste-ti mai mult". Pana in ziua de azi,au iesit tot felul de subiecte tampite pe baza acestei invataturi,cum ca nu ar trebui sa fii lacom,ca religia nu este de-acord cu asta si ca vei fi pedepsit si tot felul de tampenii. Uite de ce cred eu ca Mihai Trestariu a infiintat conceptele astea eronate ecleziaste. Nu fi las si nu te multumi cu putin. Fii lacom,dar fii lacom cu lucrurile simple,mici si de apreciat. Asta ca mica paranteza ca sa te ajute sa te abtii din a te distra pe lucruri marunte si sa treci la hard,ele fiind simple,nu? Paradoxal,dar hai sa nu te incurc in notiuni. :)

Nu mai procrastina si nu o mai labarii cu prostii de la televizor. Lasa-i pe altii sa isi consume doza zilnica de mediocritate.Fii diferit!

Nu mai cauta ziua de maine. Astazi este ziua de maine a zilei de ieri. Fa tot ce poti in acea zi si probabil ca ti-am explicat ce si cum. Daca nu,uite inca o data: Tot ceea ce faci,fa ca si cum e singurul lucu pe care trebuie sa il faci toata ziua,singurul obiectiv al zilei. Azi ai multe oportunitati,nu le pierde in viitor,pentru ca viitorul se schimba dupa aspectele prezentului.

Asculta-ti Sinele,iesi din zona de confort si fa lucruri pe care le consideri grele. Fa exact invers,tot ceea ce face un om obisnuit. Sa fii diferit este cea mai importanta caracteristica psihedelica(termeni care probabil te ajuta).

Bonus: Stiai ca daca faci sport,rata de retinere a informatiilor este mult mai ridicata decat a celor care stau degeaba si freaca news feed-ul la facebook? Pune mana si invata!

Succes!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 13/03/2017 la 14:23, Venom a spus:

Bonus: Stiai ca daca faci sport,rata de retinere a informatiilor este mult mai ridicata decat a celor care stau degeaba si freaca news feed-ul la facebook? Pune mana si invata!

ok, sa raspund repede la bonusul tau. mvai presimt ca imi iau avertisment pt ca raspund la topicuri facut de acum nspe ani :)), dar sunt mici dezinformari pe care le postezi, si ma zgarie pe cerebelos :D

Faza cu sportul e adevarata pe jumatate. La ce se refera lucrul acela, este ca atunci cand o persoana, isi dedica minim 30 de minute din 24 de ore, unei activitati, chiar si mersul prin parc, este tot sport. pentru ca in urma acelei activitati, cerebelosul tau enigmatic se oxigeneaza mult mai bine, circulatia sangvina este imbunatatita si implicit reteaua neuronala este "revigorata"

asa, trecem mai departe la tot subiectul pe care l-ai abordat, si acela fiind confortul.

Fara confort ( hai ca incep sa scriu ca un arici spastic, cand cu litera mica, cand cu litera mare) uhm, cum ziceam, cateodata ai nevoie de zona aceea de confort, zona de relaxare. daca esti tot timpul alert, tot timpul activ, well, corpul iti va obosi si la un moment dat cerebelosul va zice "stop, pana aici" , iar iepurasul Duracell va ramane fara baterii.Acum legat de masini si alte dracovenii, fiecare isi creeaza propria sa zona de confort. nu te poti raporta la o alta persoana pentru ca respectivu are "bmw" si tu poate iti gasesti zona de confort in camera de zi, ascultand pasaricile ciripind.

Deobicei eu apelez la zona mea de confort atunci cand sunt suparat, si pur si simplu imi iau pauza 10 minute, plec din cabinet si ma duc undeva unde sunt fericit, in vivariu, inconjurat de vipere. Altii isi gasesc o zona de confort prin shopping, totul tine de cerebelos si de stimulii pe care il determina sa secrete dopamina in sange ;)

Si o alta chestie, nu poti spune ca "aia", sau "ala" e gol pe dinauntru doar pentru simplul motiv ca nu se comporta ca tine, e absurd. Suntem unici din punct de vedere genotipic si fenotipic si asta ne face avem propriile noastre medii de interactiune 

Partajează acest post

Link spre post
Acum 19 ore, Yusaku a spus:

Suntem unici din punct de vedere genotipic si fenotipic si asta ne face avem propriile noastre medii de interactiune 

Perfect spus. Cat despre acel warn de care tot spui :)) Oricum nu prea a stat careva sa isi dea cu parerea pe aici. Si nu strica ca cineva sa discute pe baza subiectelor si cu siguranta nici Venom nu se va supara ca are cu cime sa dezbata. Cat timp se posteaza inteligent si nu doar pentru a face posturi nu e problema. 

Partajează acest post

Link spre post

Sunt aproape sigur ca nu se referea la sport, ci la activitate. Cei mai activi isi amintesc mai bine.

Yusaku, probabil ai fost ironic, tu stiind ca nimeni n-are cum sa-ti dea tie warn, probabil au uitat sa-ti bage si VIP.

Topicul, din punctul meu de vedere, este o aberatie. Mie nu-mi place ca un "expert" sa vorbeasca in numele a peste 7 miliarde de oameni.

Partajează acest post

Link spre post

1. Eu nu sunt "nyne, ci Venom. :)

2. Atat timp cat generalizezi totul ca o aberatie, automat esti invalid cu tema.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 4 ore, Scooby1^ a spus:

Sunt aproape sigur ca nu se referea la sport, ci la activitate. Cei mai activi isi amintesc mai bine.

Yusaku, probabil ai fost ironic, tu stiind ca nimeni n-are cum sa-ti dea tie warn, probabil au uitat sa-ti bage si VIP.

Topicul, din punctul meu de vedere, este o aberatie. Mie nu-mi place ca un "expert" sa vorbeasca in numele a peste 7 miliarde de oameni.

repet, si mersul pe jos este considerata activitate, zambitul este activitate, pentru ca iti folosesti 12 muschi faciali ;), deci o foarte mare cantitate de energie ... si nu, nu am fost si nu sunt ironic la treaba cu avertismentul. daca te uiti atent la posturile astea tematice, sunt facute de acum 1 an, deci poate fi considerat off topic very easy.

si chill, nu a zis nimeni de aici ca e cineva expert, fiecare isi expune parerea, nu trebuie sa ataci ( doar pe gazel il atacam, ii fan Fifty shades of Gay ), sau a rog, el doar copiaza niste informatii pe care le considera el vitale de pe un site oarecare.

daca vrei sa schimbi punctul de vedere unei persoane, trebuie sa-i demonstrezi ca se inseala. consider ca nu e de ajuns un " ba esti prost, si punct". cel putin la mine nu are efect :))

Acum 3 ore, Venom a spus:

1. Eu nu sunt "nyne, ci Venom. :)

2. Atat timp cat generalizezi totul ca o aberatie, automat esti invalid cu tema.

1. nu stiu care e faza cu nick-ul, am vazut ca ai zis si pe chat, nu stiu unde s-a facut confuzia

2.prin faptul ca "i-ai invalidat lui parerea", ti-ai invalidat singur topicul, si in ochii mei te-ai invalidat pe tine insati. tot ceea ce vrei sa pari este doar asa .... la hoha

incearca sa accepti criticile, pentru ca asa vezi unde gresesti sau unde faci bine .... poti fi criticat chiar si daca faci ceva bun. eu sunt criticat zi de zi, pentru ca nu sunt atent la detalii, asta nu inseamna ca trebuie sa scot o vipera din viv si sa-i frec o coada pe ochi la supervisor, nu ? desi ar fi fain sa-i ung una peste ochi la tipa, ca imi e antipatica, dar mna :))

chiar tu ai zis undeva , nu mai stiu in ce topic, fiecare e binevenit sa isi dea cu parerea  ... oh well .... nu imi lasi impresia asta , cu parere de rau  o zic

Partajează acest post

Link spre post

Accept criticile, nu si ironia.

Confuzia cu nick-ul este relevată de faptul ca multi o percep gresit. Nu "nyne" este corect, ci "nyn3, iar asta înseamnă ca se confunda "nyn3" cu "nyne", crezand ca e pseudonimul de la 9 din engleza.

Cat despre topic, tot ce e scris aici este scris din ceea ce am invatat si din ce mi-a permis timpul sa practic.  Sunt obiectiv in ceea ce priveste parerile celorlalți, pentru ca nu le stiu pe toate. Am multe de învățat, insa o generalizare banala fara un argument care sa simplifice aduce o mica confuzie aici. :)

Nu ai putea sa cunoști pentru ca nu ai fost in tema cu ce s-a întâmplat in urma cu mult timp. Nu am nimic de obiectat, ti-ai format o parere si o poti menține. 

Editat de Venom

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum