Sari la conținut
Venom

[Curiozitati] Doar o teorie nebunească? Pisicile ar putea fi animale create de extratereştri prin inginerie genetică, pentru a ne monitoriza!

Recommended Posts

pisica-extraterestra-2.jpgATENŢIE! Sursa acestui articol este videoclipul de pe YouTube, postat de “Paranoid Times”. Ideile nu-mi aparţin, ci doar le expun. Voi singuri vă trageţi concluziile!

Ar putea fi pisicile domestice implantări extraterestre? O nouă teorie începe să câștige teren pe Internet, conform căreia pisicile domestice obișnuite ar putea fi creaturi construite artificial (prin inginerie genetică) şi utilizate de către extratereştri pentru a monitoriza și a observa ființele umane.

În timp ce această teorie ar putea suna destul de ciudat, ea câștigă în popularitate și are o cantitate surprinzătoare de dovezi care s-o susțină. O mare parte din suspiciunile privind pisicile se referă la construcţia lor fiziologică. Pentru un astfel de mamifer, aparent simplu, pisica domestică are unele anomalii fizice pe care oamenii de știință le găsesc derutante. De exemplu, zoologii încă nu ştiu cum reuşesc să toarcă pisicile. De asemenea, pisicile au mai multe conuri în ochii lor, faţă de alte creaturi similare, ceea ce le oferă o viziune mult superioară.

In plus, fiziologia pisicii domestice îi permite acesteia să supraviețuiască unor situații care ar ucide alte fiinţe. De exemplu, pisicile sunt cunoscute pentru capacitatea lor extraordinară de a cădea de la înălțimi extraordinare, fără a-şi rupe niciun os.

O altă dovadă a teoriei extraterestre privind pisicile e dată de faptul că nu există nicio mențiune despre pisicile domestice, în orice literatură veche, înainte de vechii egipteni. Potrivit lui Ryan Haupt, paleontolog la Universitatea din Wyoming, Egiptul este considerat a fi sursa cea mai credibilă pentru originea pisicilor domestice ca şi specie.

Poziția pisicilor domestice în societatea egipteană antică a fost una destul de curioasă. Pisicile au fost venerate de vechii egipteni, iubite ca şi animale de companie și jelite la moartea lor, ca și cum ar fi fost membri ai familiei. În plus, multe pisici au fost îmbălsămate și îngropate de-a lungul malurilor Nilului. Totodată, pedeapsa pentru uciderea unei pisici în această societate antică era moartea. Această atitudine de adorare față de pisici pare să vină de la ideea că ele erau “daruri oferite de zei”. Având în vedere faptul că poporul egiptean din vechime s-ar fi putut afla în contact cu ființe extraterestre, teoria că pisicile ar avea origini extraterestre nu este chiar una exagerată sau nebunească.

Sursa: Lovendal.ro

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 20/01/2017 la 19:15, Venom a spus:

Poziția pisicilor domestice în societatea egipteană antică a fost una destul de curioasă. Pisicile au fost venerate de vechii egipteni, iubite ca şi animale de companie și jelite la moartea lor, ca și cum ar fi fost membri ai familiei. În plus, multe pisici au fost îmbălsămate și îngropate de-a lungul malurilor Nilului. Totodată, pedeapsa pentru uciderea unei pisici în această societate antică era moartea. Această atitudine de adorare față de pisici pare să vină de la ideea că ele erau “daruri oferite de zei”. Având în vedere faptul că poporul egiptean din vechime s-ar fi putut afla în contact cu ființe extraterestre, teoria că pisicile ar avea origini extraterestre nu este chiar una exagerată sau nebunească.

Ai dat-o in bara aici, din pacate. Da-mi voie sa te contrazic :D. Pisicile nu erau oferite drept ofrande sau whatsoever zeilor. Pisicile erau considerate protectori, gardieni si ghizi ai lumii de dincolo. Pisicile erau venerate si respectate pentru ca se credea ca alunga spiritele rele si apara familia respectiva de boli si ghinion. Asa cum Nordicii isi trimiteau raposatii cu o moneda pe frunte, ei fiind lasati pe o barca in flacari in mijlocul unei ape, asa si egiptenii isi ingropau "inaltii societatii" cu pisicile lor, pentru a fi ghidati si protejati pe lumea cealalta :D.

Inainte sa postezi o chestie, verifica din mai multe surse. Nu vreau sa fiu rau, dar site-urile alea par a fi de genul celor "Flat Earth Believers". 

Insa, ideea e buna, faptul ca iti dai interesul in nisa asta mitologica, bv.

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiu daca am dat-o in bara. Ideea era sa aduc si conspiratii pe care sa le argumenteze lumea, exact cum ai facut tu.

Partajează acest post

Link spre post

In primul rand, exista mai multe rase de pisici, pisicile se reproduc natural si nu au constiinta.

In al doilea rand, pisicile sunt feline, iar toate felinele torc si vad mai bine in intuneric, acum trebuie sa spunem ca extraterestrii a inventat "felina"? 

Si antilopa are un auz probabil mai bun decat al cainelui, dar este o prostie sa spui ca daca ceva este diferit, nu este de pe Pamant.

Si omul este singura fiinta de pe Pamant care are constiinta, eu zic ca noi am fost adusi de o rasa de extraterestrii sa populam aceasta planeta care, dupa ce au cercetat-o ei, este locuibila. Si atunci cand oamenii au plecat spre Luna, extraterestrii au vazut ca noi vrem sa exploram asa ca ne-au taiat firul, nu mai merge nimeni pe Luna, de ce? :)) 

Asta este o intrebare mult mai buna, de ce omul nu mai merge pe Luna? Chiar daca tehnologia este mult mai avansata decat acum 50 de ani.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 15 minute, Scooby1^ a spus:

Asta este o intrebare mult mai buna, de ce omul nu mai merge pe Luna? Chiar daca tehnologia este mult mai avansata decat acum 50 de ani.

pai majoritatea americanilor sunt ocupati sa manance Tide Pods, rusii ii fugaresc pe iseisti, sunt alte prioritati acum .... altii trimit masini in spatiu :))

@Venom, eu nu m-am referit la teoria aia cu alien, ci la faptul ca site-ul de pe care ai luat informatia legata de Egiptul Antic, si implicit importanta pisicilor pt egipteni, este gresita :). Teoria e doar o simpla afirmatie, nu e nimic rau in asta. Nu poti spune despre o teorie sau parere, whatsoever, ca este gresita sau buna, atata timp cat nu poti dovedi. Poate ca e adevarat, poate ca nu :))

Sunt multe specii pe care unii le considera de origine extraterestra, pentru ca sunt lucruri pe care nu si le pot explica, gen meduza care nu imbatraneste sau anumite specii de corali, care in momentul atingerii maturitatii, in loc sa moara, redevin polipi ( stadiu de inceput la corali, este echivalentul stadiului de copil la om ).

Ideea de ansamnlu este ca e pacat sa te otravesti cu informatii gresite .

Partajează acest post

Link spre post

Scooby, ipoteze sunt multe, iar concluzile despre extratereștrii le tragi cam cum trag oamenii de știință atunci cand sunt nevoiți sa povesteasca teoria Big Bang-ului in care au crezut cu certitudine ca este finalizata pana sa primeasca o lovitura enorma in cercetările vidului. :) Cam asa e cu extratereștrii ăștia.

Inca o convingere asupra unei controverse si unei mari conspirații poate fi si faptul ca OZN-urile pe care le vad oamenii sunt deja tehnologizate in noua noastra "evolutie tehnologica" fara a specula ca, vezi doamne, ne supravegheaza extratereștrii. Ideea este ca nu putem exclude ca printre trei triliarde de sisteme cunoscute am fi singurii din univers, dar nu putem afirma nici teoriile care par a fi plauzibile fara sa le confirmam singuri.

Yusaku, poti sa te otrăvești in momentul in care accepti sugestiile textului. Poate fi o informatie eronata sau toxica sau poate fi pur si simplu o informație din care reiese ceva nou.

Imi plac parerile amandurora, chiar daca parerile voastre sau ale mele cu ale voastre pot fi diametral opuse.

Editat de Venom

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum