Sari la conținut
Venom

● Un mod revolutionar de a vindeca depresia

Recommended Posts

Salut!

Jim Yosef - Journey

Peste 300 de milioane de oameni din intreaga lume sufera de depresie. O parte dintre ei primesc tratament, iar putini au acces la psihoterapire.

Multi oameni traiesc in nestiinta cu ideea ca aceasta boala este aproape incurabila, insa solutiile sunt acelasi. Ce-i drept, "solutiile" le practici in fiecare zi, insa nu esti constient de ele. Dansul, muzica, animalele, activitatile creative sunt remedii excelente. Le faci aproape zilnic si habar nu ai ca acestea te pot ajuta impotriva depresiei. Mersul la psiholog nu e o solutie sau un remediu, oricum o sa ramai doar la tratamentul cu pastilele, iar pastilele nu isi au rostul in constiinta, ci poate doar in circumvolutiuni. Ma rog, delectarea prin absolut orice iti pune sangele in miscare sau chiar mintea este un remediu care poate da roade impotriva depresieei. Conteaza cat de constient esti de ceea ce faci si cum le faci.

Lasand oportunitatile deoparte pe care, cu siguranta, le poti avea, a face ceea ce depinde de un om, de a evolua, de a vorbi, etc., este un lucru care te pune la unison cu natura; te intregeste.

Insa, obiectivul acestui topic pe care il punctez cu forta este cititul. Cititul este una dintre cele mai puternice remedii ale oricarei boli. Cititul este mult mai mult decat statul cu ochii intr-o foaie. Cititul este meditatie. Cititul este relaxare. Lectura este o activitate relaxanta si linistitoare si te asigur ca nu ai nimic de pierdut. Absolut nimic!

Esti un mare invingator daca citesti.

Cativa cercetatori au descoperit ca, dupa ce terminam de citit o carte, schimbari semnificative persista in creierul nostru. Nu pentru un timp indelungat, insa efectele in timp sunt covarsitoare. Povestile ne modeleaza viata, caracterul si ajuta chiar si la punctul intens al increderii de sine.

Nu iti face probleme in privinta timpului, oricum, suferind cum esti sau nesuferind, timpul nu este un pret pentru care trebuie sa platesti, pentru ca momentul prezent iti ofera tot. N-o sa te doara ochii, nu o sa ai stari de somnolenta, ci din contra. Creierul este foarte activ, iar somnolenta in acest context e aproape nula.

Bolile, fie ca vorbim de depresie, anxietate, cancer sau eu mai stiu ce, tin de atitudinea noastra pe care ne-o modelam prin activitatile noastre zilnice. Absolut tot ce faci contribuie la definirea ta. Chiar si simpla ridicare a bratului, care pare ceva mecanic si natural, are o semnficatie in limbajul trupului si al mintii tale. Tu faci tot ce faci datorita gandurilor tale.

Suntem roadele a ceea ce gandim si a ceea ce facem. Depresia nu provine din neantul nefericirii si a ghinionului tau pe care il definesti "asta e viata mea". Depresia este doar un termen, atata tot. Ce ti se intampla tie este doar rezultatul gandurilor tale despre modul in care iti creezi viata imaginandu-ti, gandindu-te. Tabloul pe care il pictezi tu devine realitate. Esti propriul tau pictor.  Cititul, cum am mentionat mai sus este un cazan al gandurilor pe care le poti manifesta. Un binevoitor al vietii tale, asta, desigur, daca iti doresti sa iti faca bine(exista si mizerii pe care le citesti-ziare, reviste) este cititul in momente îndelungate. Cu cat citesti mai mult, castigi mai mult; cu cat citesti mai putin, castigi mai putin.

Bonus: Se stie ca in anumite parti ale creierului, zone in care rolul creierului este un pic mai semnificativ decat celelalte roluri pe care le joaca, cititul ajuta foarte mult creierul si activitatea acestuia. Cu rolul de a interpreta ceea ce caietele ne scriu, gurile oamenilor ne vorbesc si anumite parti pe care le gandim si percepem, creierul este influentat. Naratiunea activeaza aceste zone ale creierului, stimulandu-ne imaginatia si amplificand activitatea creierului, ajutandu-l sa ajunga la un nivel mai superior de constiinta, decat e-n stadiul actual. Mai simplu de atat, creierul tau are o energie mai mare, iar rolul tau este sa o fructifici asa cum iti doresti. Bine sau rau, e decizia ta.

Pace și calm!

Editat de Venom
Update: 15/06/2018

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Mersul la psiholog nu e o solutie sau un remediu, oricum o sa ramai doar la tratamentul cu pastilele, iar pastilele nu isi au rostul in constiinta, ci poate doar in circumvolutiuni. Ma rog, delectarea prin absolut orice iti pune sangele in miscare sau chiar mintea este un remediu bun de depresie."

restul lucrurilor sunt doar de umplutura .... ca tot ziceai ca vreau sa par ceva ce nu sunt ... eu unul nu copiez tampenii dupa site-uri despre alieni sfinti ca sa par interesant ( cu riscul de a mi-o lua ;), insa e aberant sa copiez niste rahaturi si sa dezinformezi lumea, asa ceva mie unul nu imi place )... asta asa between the brackets .... si acum sa dam cartile pe fata :D 

prietene, confunzi psihologul cu psihiatrul, si asta denota faptul ca vorbesti din auzite si nu ai habar sau experienta pesonala in legatura cu depresia. intotdeauna am apreciat persoanele care au dorit sa se implice in subiectul asta, pentru ca depresia este o "boala", desi nu este recunoscuta de toti medicii, ca si sindromul "broken heart", si depresia este o boala, si e reala si a dracu de periculoasa. 

"Cititul este una dintre cele mai puternice remedii ale oricarei boli" . De unde shobor ai ajuns la ipoteza asta? :) no offence. de stiam asta , ii indesam 10 carti pe gat stra-bunicului si nu mai murea de cancer .... e absurd, seriously.

sunt de acord cu tine ca cititul activeaza imaginatia, respectiv meditatia ajuta la relaxarea psihicului, ceea ce faciliteaza indepartarea "vocilor" din cap, insa nu poti afirma ca daca citesti, esti ok, nu mai ai nici o boala. 

"Insa, obiectivul acestui topic pe care il punctez cu forta este cititul. Cititul este una dintre cele mai puternice remedii ale oricarei boli. Cititul este mult mai mult decat statul cu ochii intr-o foaie. Cititul este meditatie. Cititul este relaxare. Lectura este o activitate relaxanta si linistitoare si te asigur ca nu ai nimic de pierdut. Absolut nimic!

Esti un mare invingator daca citesti.

Cativa cercetatori au descoperit ca, dupa ce terminam de citit o carte, schimbari semnificative persista in creierul nostru. Nu pentru un timp indelungat, insa efectele in timp sunt covarsitoare. Povestile ne modeleaza viata, caracterul si ajuta chiar si la punctul intens al increderii de sine."

yep, cum am zis mai sus, cititul ajuta, faciliteaza procesul cognitiv de imaginatie, daca tot o dam pe pisihologie :D , si determina o comunicare mai buna, care iarasi este un mare plus.

cum am zis, imi plac cei care se implica in subiectul " depresia", pentru ca multe persoane sunt depresive, si nu ca nu au acces la un cadru specializat, insa cel putin la noi in romania este frica ata "bai, ma duc la psiholog, vor spune prietenii ca sunt nebun". e trist, insa asta e unul din motive, asta pe langa cel financiar, presupun. iar singurul mediu ambiental pozitiv pentru un help mediocru, este mediul online. aici utilizatorii sunt anonimi, deci ajutorul pe care il aloca este dat fara frica de judecata. 

si faptul ca spui ca pastilele domle' nu ajuta, hm, lame. sincer in momentul ala cand am citit randul ala, mi-a aparut in fata o poza de pe 9gag, in care era unul din ala cu pamantul lui plat in cap si avea o pancarda in mana in care scria sa nu va mai vaccinati. e putin spre prapastie, depinde de stadiul fiecarei persoane .... daca o persoana este in faza incipienta, da, nu are nevoie de pastile, insa daca brain damage-ul e major, are nevoie de putin ajutor. e acelasi lucru ca si cu sistemul imunitar, nu iei pastile la orice cacat de raceala .... recurgi la masuri drastice doar atunci cand situatia o cere

sincer iti zic, daca ai fi renuntat la primul paragraf, ar fi fostul totul perfect. si nu vreau sa ies in evidenta, nu am nevoie de atentie, sau cel putin nu aici pe forum, prefer realitatea, insa imi place totul ce tine de domeniul meu si imi place sa excelez la asta ;)

Partajează acest post

Link spre post

Am observat ca esti foarte bun la datul cu parerea si doar atat.

Ceea ce am scris, repet, scriu din experientele mele. Ceea ce-mi spui tu imi par banalitati, pentru ca o spui doar pentru a iesi in evidenta cu ceea ce tu numesti "intelect". Nu o lua personal, dar ai momente in care simti nevoia sa crezi ca ceea ce spui chiar are o valoare plina de enormitate pentru mine. 

Da, este adevarat, unele sfaturi nu funcționează pentru oricine, dar ai posibilitatea sa incerci, si-apoi sa scrii mascat ca spun prostii. Studiul de fata l-am adus pentru a completa ideea unui sistem sanatos pe care îl poți folosi in stari depresive severe sau primare; un nou mod de a medita. Nu am garantat 100% eficienta, cum nu am generalizat subiectul. 

Ai libertatea de a crede orice si libertatea de a-ti forma o parere, insa esti putin cam ipocrit. :)

Apreciez critica, inseamna ca cineva chiar are o legatura cu subiectul, insa tu nu critici, ci ma ataci personal. 

Editat de Venom

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum