Sari la conținut
Yusaku

[Curiozitati] Deplasarea unei haite de lupi

Recommended Posts

fP4Luh4.png

De curand am vazut un post pe fb, facand legatura la un site "stiintific" creeat de ceva hipster anonim. Ceea ce m-a revoltat a fost faptul ca pustiul, desi nu are cunostinte de biologie animala si comportamentala, pe siteul lui apar tot felul de descrieri ( gen posturi motivationale pt fb ) :)), si din punctul meu de vedere, e gresit, pentru ca mna, poate unii sunt curiosi si vor sa afle anumite chestii, insa ceea ce afla e total eronat.

Poza originala a fost ffacuta de un jurnalist biolog al postului de televiuziune BBC ( documentarul a fost filmat in Canada - nu mai stiu in ce parc natural ). Haita din poza de mai sus era pe urmele unui bizon ( buffalo ), ce fusese ranit de 3 din lupii beta ce apartineau haitei respective.

Pentru mai multe lucruri interesante despre comportamentul lupilor in salbaticie, va recomand => Comportamentul lupului

Se stie ca in componenta unei haite se afla:

-perechea alfa ( femela si mascul - deobicei femela conduce haita, la noi in societate s-ar transpune drept - femeia ia toate deciziile, iar masculul vaneaza si protejeaza teritoriul impreuna cu cativa beta)

-lupii beta ( sunt cei mai puternici lupi din haita, care la un moment dat se vor bate pentru a deveni alfa pentru haita respectiva, sau vor pleca pentru a-si intemeia proria haita )

-puii lupoaicelor

-lupii cei batrani

-si in cele din urma, lupii outcast ( cei antisociali, numiti si omega, deobicei ei fiind numiti si lupii singuratici, pentru ca in final ei sunt goniti din haita din varii motive )

In poza de mai sus, deplasarea haitei se efectua astfel:

-femela este prima, face carare pentru haita, pentru a econimisi energia lupilor beta ( ca misiunea lor sa aiba succes )

- in spatele ei lupii beta

-la mijloc puii lopaicelor impreuna cu lupii batrani

-in spatele lor, alti lupi beta, cei neexperimentati

-aproape de final sunt lupii omega

-iar in spate, cel care are grija de haita, din spate, este masculul alfa, care incearca sa ascunda urmele haitei

Si pentru o calatorie si mai amanuntita asupra detaliilor despre lup, puteti arunca o privire aici => Lupul Gri

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am gasit mai multe .... o simpla "gugaleala" cu poza, si dai de tot felul de soareci de biblioteca tripati, care posteaza pe propriul lor "vlog", chestii inteligente :)), fara a consulta informatia luata

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum